TPSB156K016R0800
Manufacturer:
Kyocera AVX
Mfr.Part #:
TPSB156K016R0800
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors CASE-B-3528 SMD/SMT 15 µF 10 % 16 V
ParameterValue
Capacitance15 µF
Voltage Rating (DC)16 V
Tolerance10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mΩ
Height - Seated (Max)2.1 mm
Length3.5 mm
Width2.794 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1210
Case Code (Metric)3528
Number of Pins2
Leakage Current2.4 µA
Dissipation Factor6 %
Height1.9 mm
PackagingReel
Voltage Rating16 V
Depth2.8 mm